Uzman Görüşleri

ECB ve Mario Draghi Notları 

ECB faiz açıklaması öncesi 1.1290’lardan 1.13’lere doğru hareketlenen EURUSD, Draghi konuşması öncesi 1.1350 seviyelerine geldi faiz tarafında herhangi bir değişiklik yapılmamasının sonucu olarak. Devamında ise Draghi’nin neredeyse yeni hiçbirşey söylememesiyle, klasik EURUSD fiyatlaması altında 1.1399’lara kadar çıktık.

Draghi’nin sürekli para politikası desteğinden, küresel büyüme belirsizliklerinden ve petrol fiyatlarının enflasyona negatif etkisinden bahsetmesiyle EURUSD yukarı momentumunu devam ettirdi basın açıklaması boyunca. EURUSD’yi aşağı itecek tek konu olan helikopter para modeli konusu ise, Draghi’nin bahsi bile geçmedi demesi ile şimdilik rafa kalktı gibi gözüküyor.

Para politikasının çalışmadığını itiraf etmesini tabiki beklemiyorduk Draghi’den ama sözü mali politika desteğine getirmesi, EURUSD’nin yükselişi karşısındaki çaresizlik, ECB’den beklenecek başka aksiyon da kalmadığının başka bir belirtisiydi kanımca.

Genel Durum

Para politikası kararlarının giderek azalan etkisi ile maliye politikalarından beklenen katkı piyasalarda uzatmalı iyimserliği yaşatmada baş etken. Finansal piyasa anlamında risk iştahını körükleyebilecek açıklamaların ekonomik anlamda temelsizliği, sert hareketleri, teknik bant ve sigma zorlamalarını, ani düzeltmeleri beraberinde getirerek ister istemez zımni volatiliteyi yukarı yönlü tazeliyor.

Peki bu ne demek?

Haftaya yapılacak olan iki majör merkez bankası toplantısı aslında birbirine neredeyse taban tabana zıt kararlar alabilecek güçte. Haliyle piyasadaki yansımaları hem yukarı hem aşağı hareketleri tetikleyebilecek momentuma sahip.

İşte tüm bu G-3 fiyatlamalarındaki oynaklıktan en olumlu faydalanabilen gelişmekte olan ülkelerin para birimleri. 2015 senesini abartılı şekilde FED fiyatlamalarıyla geçiren USDTRY adına, belirsiz oynaklık aşağı yönlü baskılı bant hareketlerini de beraberinde getiriyor. G-3 düğümü çözülme aşamasında beklemeye devam ederken, ECB ve BoJ negatif faiz uygulamaları TR adına da faizleri spread üzerinde baskılarken, carry trade’leri de sezonsal risk iştahı ortamında tetikliyor. Haftaya dar  bantta 2.8264-2.8450, geniş bantta 2.8050-2.85 USDTRY için.

US500 için FED toplantısına kadar beklentimiz 2080-2100 hareketi olduğundan, BİST-100’de de benzer bant hareketlerinde bekleme öngörüyoruz. Bu bağlamda 85bin-87bin bandı önümüzdeki hafta için makul görünmekte.

Altın gece ve haftalık kapanışını 1240 üzerinde yaptığı sürece 1270 seviyelerine yükseliş beklentisi devam ediyor. EURUSD adına 1.12-1.1215 güncel fiyatlamalarda olması makul olabilecek seviyeler. USDJPY fiyatlamaları ve ABD 10 yıllık ile olan Euro spread’i bunu desteklemekte.

DAX için keza aralığımız 10280-10515, US500 ve EURUSD fiyatlamalarına paralel olarak.

Herkese iyi hafta sonları

 

Dr. K. Dağhan Gökçe

Stratejist