Borsa Endeksleri

Borsa Endeksleri, içerisinde birden fazla hisse senedi bulunduran, hisselerin ağırlıklarına ve performanslarına göre hesaplanan değişimleri oransal olarak ölçen göstergeler olarak tanımlanmaktadır. Borsalarda hisse fiyatlarının genel değişimi Endeksler aracılığı ile izlenir. Her ülke borsalarında farklı çeşit endeksler yer almaktadır. Borsa Endeksleri kendi içerisinde hisse senetlerinin sektörlerine göre ayrıştırılmıştır. Örnek vererek açıklayacak olursak; ABD Dow Jones ( US30) endeksi en büyük 30 sanayi hissesinin ağırlıklı ortalamasından oluşmaktadır. Ülke endekslerinin yanlarında yazan rakamlar, endeksin içerisinde kaç hisse senedi bulundurduğunu ifade etmektedir. Ayrıca borsa endeksleri içerisinde sektörel endeksler de bulunmaktadır.  Ülkemiz içerisinde IMKB10 banka endeksi, en likit 10 banka hissesinden oluşurken,  IMKB Kurumsal Yönetim Endeksi, IMKB ikinci Ulusal Endeks gibi örneklerle çoğaltılabilir.

Dünya Endekslerine bakacak olursak;  NASDAQ Endeksi (USTEC), Nasdaq borsasına kote olmuş finansal olmayan en büyük 100 Teknoloji Şirketini içeren Amerikan Endeksidir. Bu endeksin diğer endekslerden oluşan bir diğer farkı da Amerikan kuruluşu olmayan şirketleri de içermektedir. Kuruluşların endekslere dahil olabilmesi için en az iki yıl Nasdaq borsasında 200.000 hisse hacmiyle kote olmuş olmaları gerekmekle beraber herhangi bir iflasa da konu olmaması gerekmektedir.

Dünya borsa endekslerinde işlem yaparken, dünya ekonomisini, endeksin ait olduğu ülkenin ekonomik ve politik gelişmelerini ve borsa endekslerinin içerisinde yer alan hisse senetlerinin durumunu yakından izlemeniz ve endekslerle ilgili her türlü bilgiyi takip etmeniz gerekir. Özellikle ABD Merkez Bankası FED’in ve ECB (Avrupa Merkez Bankası)’nin aldığı kararlar dünya borsa endeks değerleri üzerinde oldukça etkili  olduğu unutulmamalıdır.

Alnus Yatırım ürünleri arasında Borsa Endeksleri de yer almaktadır. Rekabetçi spread oranları, güçlü altyapı ve uzman desteği ile Alnus Yatırım’da işlemlerinizi güvenli biçimde gerçekleştirebilirsiniz.