Araştırma Raporları

HAFTALIK GÖRÜNÜM

Bu Hafta Boşlukları Doldurma Rüzgarıyla Geçti, Haftaya Taşıma Su ile Devam…

Haftanın Önemli Noktaları

  • WTI Petrol $38 altına boşluklu açıldı, 24 saat içinde boşluğu kapatarak teknik beklentimiz olan $44 seviyelerini gördü. Güncel durumda yatay hareket ediyor.
  • US500 2070, DAX ise 10bin altında boşlukla açıldı, devamında sert yukarı momentumla sırasıyla kritik 2100 ve 10380 üstü denendi. FED öncesi 2100 US500 için önemli direnç seviyesi. DAX ise 2016 başından kalan boşluk 10500-10700 seviyelerine yakın ancak momentum zayıf. Boşluk bölgesine bu kadar yakın durumdayken kapatmanın gecikmesi DAX adına orta-vadeli negatif sinyal olarak not ediyoruz.
  • Altın orta-vadeli yukarı yönlü hareketine devam ediyor, kısa vadede konsolide olduğu bölge 1223-1240. 1240 üstü haftalık kapanışlar 1287 ve 1300 seviyelerini gündeme getirecek.
  • DXY Dolar endeksi kritik 95.20 bölgesinden dönerek 94.50 seviyelerinde dengelenme aşamasında. USD pozitif şekilde 94.50-95 aralığında haftayı kapatıyor.
  • TCMB’den beklenen üst bant faiz indirimi 50 baz puan olarak gerçekleşti, hem spekülatif beklentiden daha az olan indirim oranı hem de Çarşamba günkü risk iştahı sayesinde USDTRY 2.81’lere kadar geriledi. Güncel bant hareketi 2.8250-2.8380.
  • EURUSD 1.15 seviyelerine doğru hareketine yavaşlayan momentumla devam etme çabasındaydı haftanın başlarında ancak DXY dolar endeksindeki etkiler aşağı yönlü baskılamaya devam etti, Draghi konuşması esnasında da 1.14 seviyelerine hareketler satışla karşılandı. Önümüzdeki haftaya ana test edilecek olan destek seviyesinde başlıyor. (1.12-1.1218)
  • Japon Yen’indeki belirsizlikler kısa vadeli toparlanma tepkisiyle 107.60’lardan 110 seviyelerine ulaştı. 110-111 hem son dönemde sert kırılan bant direnç bölgesi hem de BoJ ve FED öncesi psikolojik seviyeler.
  • AUDUSD ve AUDCNH paritelerindeki yukarı momentum Perşembe akşamından itibaren yavaşlamaya başladı. Günlük mumlarda (outside day) yukarıdan aşağıya dönüş sinyali.
  • Pazartesi sabahı sizlerle paylaştığımız Gümüş potansiyeli sonrası Salı günü başlayan Gümüş hareketlenmesi, 1. ve 2. Beklentimiz olan 17 ve 17.25 seviyelerini gördü.

Analizler

USDTRY, Verim Eğrisi ve Faiz Yapısı

Kritik Ana Seviyeler: 2.80-2.85

Beklenti: Bant hareketi, hafif aşağı yönlü baskılanma global fiyatlama ve risk iştahından ötürü.

Verim eğrisi dikleşme tepki seviyeleri yani TCMB sıkılaştırma eğilimi 2.85 üstünde devreye giriyor. TRY/USD 3 aylık swap fiyatlamalarında aşağı yönlü shift ve kısa taraftaki uzuna oranlı sert tepki USDTRY’yi aşağı yönlü baskılamakta güncel iç piyasa fiyatlamalarında. 

Haftaya Piyasa Beklentileri (sahne FED’de ve BoJ’da)

Para politikası kararlarının giderek azalan etkisi ile maliye politikalarından beklenen katkı piyasalarda uzatmalı iyimserliği yaşatmada baş etken. Finansal piyasa anlamında risk iştahını körükleyebilecek açıklamaların ekonomik anlamda temelsizliği, sert hareketleri, teknik bant ve sigma zorlamalarını, ani düzeltmeleri beraberinde getirerek ister istemez zımni volatiliteyi yukarı yönlü tazeliyor.

Peki bu ne demek?

Haftaya yapılacak olan iki majör merkez bankası toplantısı aslında birbirine neredeyse taban tabana zıt kararlar alabilecek güçte. Haliyle piyasadaki yansımaları hem yukarı hem aşağı hareketleri tetikleyebilecek momentuma sahip.

Bir yanda 110-111 bandına giren USDJPY için, BoJ tarafında negatif faiz arttırımı beklenirken, FED tarafında ise güçlü doların etkilerini bertaraf edebilecek güvercin açıklamalar beklenmekte. EURUSD seviyesi ise ancak helikopter para ve/veya siyasi belirsizlik (Yunanistan gibi) yaratılarak çözümlenebilecek bir konu.

Limitlere dayandı dediğimiz seviyeler USDJPY için kırılan bant aralığı olan 110-111 iken, EURUSD için de 1.13-1.1350 bölgesi, DXY dolar endeksi için de 93.80’nin altı var mı yoksa 95 üstüne toparlama olacak mı?

İşte tüm bu G-3 fiyatlamalarındaki oynaklıktan en olumlu faydalanabilen/faydalanmaya devam edebilecek olan gelişmekte olan ülkelerin para birimleri. 2015 senesini abartılı şekilde FED fiyatlamalarıyla geçiren USDTRY adına, belirsiz oynaklık aşağı yönlü baskılı bant hareketlerini de beraberinde getiriyor. G-3 düğümü çözülme aşamasında beklemeye devam ederken, ECB ve BoJ negatif faiz uygulamaları TR adına da faizleri spread üzerinde baskılarken, carry trade’leri de sezonsal risk iştahı ortamında tetikliyor. Haftaya geniş bandımız 2.80-2.85 USDTRY için.

ECB Draghi Ne Dedi? Noldu?

Draghi’nin sürekli para politikası desteğinden, küresel büyüme belirsizliklerinden ve petrol fiyatlarının enflasyona negatif etkisinden bahsetmesine inat EURUSD yukarı momentumunu basın açıklaması boyunca korudu. EURUSD’yi aşağı itecek tek konu olan helikopter para modeli konusu ise, Draghi’nin bahsi bile geçmedi demesi ile şimdilik rafa kalktı gibi gözüküyor. Hafta sonu Euro bölgesi maliye bakanları toplantısı var. Buradan Yunanistan’ın borcunun yeniden yapılandırılması ile ilgili çıkabilecek haberler takibimizde olacak. EURUSD’nin değerini aşağıya çekebilecek bir diğer konu da siyasi kararsızlık yaratabilecek konular. Yunanistan, Brexit konuşmaları bu bağlamda önem kazanabilir tekrar. Para politikasının çalışmadığını itiraf etmesini tabiki beklemiyorduk Draghi’den ama sözü yine mali politika desteğine getirmesi, EURUSD’nin yükselişi karşısındaki çaresizlik, ECB’den beklenecek başka aksiyon da kalmadığının başka bir belirtisiydi kanımca. Konu artık yavaş yavaş maliye politikasına, bakanlara ve Euro bölgesindeki borç yapılandırmalarına doğru dönüyor.

DXY endeksinin ay FED toplantısına kadar piyasadaki yönü belirlediğini ve belirleyeceğini günlük yorumlarda vurgulamaktayız. Önümüzdeki hafta 94.80-95.20 seviyelerindeki hareketlilik, US500 fiyatlamaları ve Japon Yen’inin dengelenme seviyeleri global havayı daha iyi algılamamızı sağlayacaktır.